Hamilelikte ağız ve diş sağlığı

Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli , ağız sağlığı için neler yapması veya yapmaması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem de çocuğunun sağlığı için çok önemlidir.

" Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı " düşüncesi tamamen yanlıştır. Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum dan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz.

  • Bununla birlikte gebe kadının diyetindeki değişikliklerin şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerin tüketiminin artışı , bebek beklenen dönemde tatlıya, aburcubura aşırı istek belirlenmesi ve bunlar yendikten sonra diş fırçalanmasının ihmal edilmesi,
  • İlk aylarda görülen kusmalardan sonra annenin ağız bakımına yeterince özen göstermemesi,
  • Gebelik hormonlarının (östojen, progestron) etkisi ile dişetlerinin daha çabuk kanaması ile annenin fırçalamadan kaçınması gibi nedenlerden ötürü bu dönemde ağızdaki çürük sayısında artışın olabildiği gözlenmektedir bu nedenle iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı sağlanmalıdır.
Erzincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Cumhuriyet Mah. Uğurhan Tunçata Cad. 408 Sok. No:26
Copyright © 2014 Tasarım ve Hosting ReTasarım
United Kingdom Bookmaker CBETTING claim Coral Bonus from link.