Pedodonti

Pedodonti ya da Pediatrik Dişhekimliği (Çocuk Dişhekimliği), daimi dişlenme tamamlanıncaya kadar çocuklarda ve özel ilgi gerektiren bireylerde süt ve genç daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliğinin bir anabilim dalıdır. Pedodonti, dişhekimliğinin yaşa bağlı olarak çalışan tek dalıdır. 

  • Pedodonti eğitimi ve klinik uygulamaları dişhekimliğinin çeşitli başlıklarını içerir. Bunlar;
  • Çürükten koruyucu uygulamalar
  • Süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin restoratif ve kanal tedavileri
  • Çocuklarda Gelişimsel anomalili dişlerde restoratif ve prostetik tedaviler
  • Periodontal hastalıklardan koruyucu yöntemler
  • Malokluzyonun erken dönem tedavileri ( koruyucu ortodonti)

Pedodonti Anabilim Dalı, Dişhekimliği Fakültesi Klinik Bilimlerine bağlıdır ve Lisans, Lisansüstü ve Uzmanlık eğitimi verilmektedir. Lisansüstü program Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün işbirliği ile yürütülmektedir. Bu kapsamda yabancı uyruklu öğrencilere yönelik İngilizce ‘özel bakım gerektiren bireylerde ağız diş sağlığı’ başlıklı lisansüstü Programı mevcuttur. Uzmanlık programındaki eğitim-öğretim ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülmektedir.        

Hasta Kabul Prosedürü:

Bölümümüzden almak istediğiniz tedavi hizmetlerimiz, öğretim üyeleri ve görevlileri denetiminde araştırma görevlileri ve doktora öğrencileri (asistan) ve 4. Ve 5. Sınıf öğrenciler (stajyer) tarafından yürütülmektedir.

Kliniğimize başvuran hastaların tedavisi için; staj randevusu ve asistan doktor randevusu olmak üzere iki ayrı tedavi sırası bulunmaktadır. Hastaların ilk muayenesi yapıldıktan sonra uygun sıraya kayıtları yapılmaktadır. Sırası gelen hareketli hastalara telefon ile haber verilmektedir.

Kooperasyon problemi olan çocuklarda ve özel gereksinimli bireylerde genel anestezi altında tedavi hizmeti de bölümümüz tarafından verilmektedir. Genel anestezi ile tedavi edilecek hastaların ilk muayeneleri yapıldıktan sonra bölümümüzde hazırlanmış özel formlar doldurularak velinin onayı alınır. Ağız Diş çene hastalıkları ve cerrahisi bölümünden genel anestezi uzmanı ile konsultasyon yapılarak tedavi randevusu verilir.

Erzincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Cumhuriyet Mah. Uğurhan Tunçata Cad. 408 Sok. No:26
Copyright © 2014 Tasarım ve Hosting ReTasarım
United Kingdom Bookmaker CBETTING claim Coral Bonus from link.